ЦЕННИ ДАРЕНИЯ ОТ КНИГИ ПОСТЪПИХА В РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „САВА ДОБРПОЛОДНИ“-СЛИВЕН
В навечерието на празника на Сливен – Димитровден в Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ постъпиха няколко ценни дарения от книги и албуми.
Над 40 книги на съвременни български и чужди автори и издания по популярна психология, излезли от печат през 2023 и 2024г., дариха на библиотеката областният управител Чавдар Божурски и неговата съпруга Юлия Божурска – член на Обществения съвет на институцията. Това е поредно тяхно дарение, което заслужава благодарност и адмирации.
Писателят Васил Славов, син на именития сливенец Атанас Славов, подари на библиотеката по няколко екземпляра от най-новите си книги: стихосбирките „Ахав“, „Ням“, „Следверие“ и автобиографичния си роман „Строфи на кръвта“, както и излезлия само преди дни роман „Американски Триптих“ на неговата съпруга Людмила Калоянова.
При гостуването си в Сливен, по повод откриване на авторската изложба портрети „Бележити възрожденци от Сливенския край“, художникът Петър Станимиров подари на библиотеката две уникални издания с негови илюстрации: “61 портрета“ – албум с портрети на популярни световноизвестни писатели, музиканти, художници и др. творци рисувани от него за различни български и чужди издания и книгата „Героична България“, в която са включени портрети на 70 значими личности от българската история.
В навечерието на празника на Сливен дарение направи и бившата зам.-областна управителка на Сливенска област – Димитринка Петкова, която подари на библиотеката юбилейното издание на „Рибен буквар“ на д-р Петър Берон, по повод 200г. от излизането му и „История на България“ – ценно енциклопедично издание за деца и юноши с автор проф. Пламен Павлов. Дареното издание на „Рибния буквар“ се отличава с това, че паралелно до оригиналните текстове на д-р Петър Берон е добавен и осъвремененият текст на проф. д-р Лилия Илиева, така че читателят може да проследи и сравни ред по ред написаното. Книгата предлага множество бележки под линия. Подготвен е и изцяло нов предговор по случай юбилея, който е дело на доц. д-р Ива Трифонова от Кирило-Методиевския научен център към БАН.
Всички издания ще бъдат на разположение на читателите в залите за свободен достъп, в отдел “Краезнание“ и в читалните на библиотеката.
За повече информация: тел.044/622441,
0886090712 д-р Р.Петрова-Василева