В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 18 години, разделени в три възрастови групи: 7 – 10 години, 11 – 14 години, 15 – 18 години. Всеки участник има право да представи до 2 литературни творби /разказ, приказка, стихотворение/ специално създадени за конкурса. Прозаичните творби да са с обем до 6 стандартни компютърни страници в Word документ /60-66 символа на ред, 28-30 реда на страница, шрифт Timеs New Roman с размер 14/ и да бъдат изпратени на e-mail в електронен вид.
Компетентно жури ще оцени творбите. Отличените литературни произведения ще бъдат издадени в сборник.
Наградите на отличените участници ще бъдат връчени на специална церемония в дните на XXVII Национален фестивал на детската книга – Сливен, 2025.
Творбите за конкурса, с обозначени на тях: трите имена на участника, възраст (навършени години), населено място, училище, клас, домашен адрес, телефон и e-mail за контакти, се изпращат на e-mail: reglibsliven@iradeum.com
КРАЕН СРОК ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ТВОРБИТЕ: 10.03.2025г.
тел. за справки: 044/62 24 41; 044/62 39 70; 0886090712
Организаторите на XXVII Национален фестивал на детската книга,
който ще се проведе в гр. Сливен от 12 до 14 май 2025г.
ОБЯВЯВАТ
ЧЕТИРИНАДЕСЕТИ НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ТЕАТРАЛНИ КУКЛИ НА ЛЮБИМИ ЛИТЕРАТУРНИ ГЕРОИ
Скъпи деца,
Куклата е магическа вещ, която винаги може да ни пренесе в света на фантазиите и игрите. Обръщаме се към вас с едно страхотно предложение. Изберете ваш любим литературен герой и изработете негова театрална кукла. След това изпратете своите кукли (с обозначени: трите имена, възраст – навършени години, населено място, училище, домашен адрес, телефон и e-mail за контакти) на адрес:
8800 гр. Сливен
ул. “Никола Карев” № 1
Регионална библиотека “Сава Доброплодни”
За Националния конкурс за изработване на театрални кукли
В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 16 години, разделени в три възрастови групи: 7 – 10 години, 11 – 14 години, 15 – 16 години. Всеки участник има право да представи до 2 броя кукли. Куклите да са с височина по-голяма от 35см. и да отговарят на изискванията за куклен театър.
Компетентно жури ще оцени вашите творби. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в рамките на програмата на XXVII Национален фестивал на детската книга – Сливен, 2025г. На специална церемония в дните на фестивала ще бъдат връчени наградите на отличените участници.
Куклите на участниците в конкурса не се връщат. С тях ще бъде уредена изложба, която може да бъде посетена в дните на фестивала. Куклите на отличените участници ще бъдат включени в експозицията на единствения в България Музей на театралната кукла на любимите литературни герои уреден в РБ „Сава Доброплодни” – Сливен. В него и деца, и възрастни, в една фантастична и приказна атмосфера, могат да се наслаждават, както на много и интересни кукли, така и на смайващото и многообразно майсторство на техните създатели.
КРАЕН СРОК ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА КУКЛИТЕ: 30.03.2025г.
За повече информация: тел.044/62 53 97 ; 044/62 3970;
GSM 0886090712,
e-mail: reglibsliven@iradeum.com
Скъпи приятели,
Често сравняват нашата цивилизация със здание, чиито основи потъват дълбоко в хилядолетията. В зданието на земната цивилизация постоянно място заема книгата – „най-сложното и велико чудо от всички чудеса”. През дългите столетия на своя възход човечеството не само се е учило да запечатва трайно познанията си върху различни носители, но и създавало за тях храмове, в които да ги съхрани. Нарекло ги библиотеки.
Библиотеките винаги са били широко отворени врати към непознати светове и пазители на най-великите завоевания на човечеството. В хилядите томове книги са съхранени знания и опит, революционни открития, минало и бъдеще, както и много вълнуващи истории, от един фантазен свят, безкрайно вълнуващ и красив. Чрез съвременните технологии и новите носители на информация светът, който библиотеките представят днес, е истинска територия на откривателството и познанието.
През 2025г. Регионална библиотека “Сава Доброплодни“- Сливен ще реализира проект насочен към съвременната визия на библиотеките в представите на децата и тийнейджърите. Във връзка с проекта се организира и Национален литературен конкурс и конкурс за рисунка на тема: „Библиотеката-моят остров на съкровищата“.
Сигурно са безбройни прочетените в книгите истории за далечни светове, за непроходими джунгли, за загадъчни градове и древни храмове, за велики битки и пълководци, за герои и вълнуващи събития, които са ви развълнували и вдъхновили, накарали са ви да мечтаете, направили са ви по-смели и по-добри. Любопитно ще бъде да разкажете и за знанията, които сте получили в библиотеката, за новите идеи, интереси и хобита, провокирани от досега ви с постиженията на науката и технологиите, за приятелствата родени в библиотеката. Изберете най-вълнуващата история и я представете със слово или чрез рисунка.
В литературния конкурс могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 19 години, разделени в три възрастови групи: 7 – 10 години, 11 – 15 години, 16 – 19 години. Всеки участник има право да представи до 2 литературни творби /разказ, приказка, стихотворение/ специално създадени за конкурса. Прозаичните творби да са с обем до 6 стандартни компютърни страници в Word документ /60-66 символа на ред, 28-30 реда на страница, шрифт Timеs New Roman с размер 14/. Творбите за литературния конкурс трябва да бъдат изпратени на e-mail reglibsliven@iradeum.com в електронен вид.
В конкурса за рисунка могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 19 години, разделени в три възрастови групи: 7 – 10 години, 11 – 15 години, 16 – 19 години. Всеки участник има право да представи до 2 рисунки с размер 35×50см. рисувани с акварелни или темперни бои.
Компетентно жури ще оцени творбите от двата конкурса. Отличените литературни творби ще бъдат издадени в сборник. Ще бъде издаден и Каталог с най-добрите представени за конкурса рисунки. Наградите на отличените участници ще бъдат връчени на специална церемония в гр.Сливен на 12.05.2025г.
Творбите за двата конкурса трябва да са придружени със следните данни за участника: трите имена, възраст (навършени години), населено място, училище, клас, домашен адрес, телефон и e-mail за контакти.
Творбите за конкурса за рисунка могат да бъдат донесени лично или да се изпратят на адреса на библиотеката:
8800 гр. Сливен
ул. “Никола Карев” № 1
Регионална библиотека “Сава Доброплодни” /за конкурса за рисунка „Библиотеката – моят остров на съкровищата“/
КРАЕН СРОК ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ТВОРБИТЕ: 10 .02.2025г.
За повече информация: тел.044/622441; 0886090712
Конкурсът се организира в рамките на програмата на XXVII Национален фестивал на детската книга – Сливен, 12-14 май 2025г. от Регионална библиотека „Сава Доброплодни” – Сливен в партньорство с Министерство на културата, Община Сливен, Областна администрация-Сливен, ДАБЧ, най-големите детски издателства и др. Посвещава се на искрения и добросърдечен разказвач, брилянтен приказник и виртуозен майстор на родната реч – големия български детски писател, издател и преводач Ран Босилек.
Ран Босилек /псевдоним на Генчо Негенцов/ (1886-1958) е определян като „класик на детската литература”. Голямото му по обем творчество за деца е представено в десетки отделни издания и сборници, преиздавани многократно като голяма част от тях са превеждани и в други страни. Той е творец, който съчетава рядката дарба на лирика и прозаика. Автор е на звучни и игриви стихове; на голям брой авторски и преразказани приказки; на непринудени весели разкази за шеговити случки и забавни приключения от поредицата „Патиланци“, за геройства и непрестанни лудории, в къщи, на училище, на веселата сговорна патиланска дружина, описани толкова картинно и увлекателно в писмата до техния скъп, верен и вечен приятел Смехурко; на сладкодумно нанизани редове за „имало едно време“, когато неповторимите дни на детството са препълнени с ненаситна любознателност и игривост, сърдечна възторженост и неочаквано големи открития за света и живота на хората, за това какво е добро и какво е зло.
Отличително в цялото творчество на Ран Босилек са героите: причудливи, интересни и симпатични, макар и съвсем обикновени наглед. Диалозите обичайно са изпълнени с чувство за хумор, а в историите често се намесва магичното и необяснимото. Понякога краят на историите предизвиква усмивка, друг път те се развиват като басня с „поука“, а трети пък карат децата да отприщят въображението си и да пофантазират още малко. В творчеството на Ран Босилек се съдържа цялата философия на детството, с присъщите за детето креативност и спонтанност и затова заслужено е определян като любим писател за няколко подрастващи български поколения.
Приказните истории на Ран Босилек, събрани в неговите книги, са весели, присмехулни, поучителни и мъдри, една феерия от удивление, магия, фантазия, живопис. Бидейки „живописни”, тези творби са предизвикателство за много илюстратори.
ТЕМА НА КОНКУРСА: „Из приказния свят на Ран Босилек” /по приказките и разказите включени в сборниците: „Жива вода“, „Незнаен юнак“, „Приказки“, „Светът на приказките“, „Патиланци“, „Патиланци-Весели писма до Смехурко“ и „Патиланско царство“/. За участниците от чужбина се предоставят преводи на творбите: на английски език: „Косе Босе“ [Blackbird], „Тримата братя и златната ябълка“ [The Three Brothers and the Golden Apple], „Умното овчарче“[The Clever Shepherd Boy], „Златната ябълка“[The Golden Apple], „Момчето и вятърът“[The Boy and the Wind], „Баба Меца и Зайо Байо“[Grandmother Bear and Zow Bow], „Приказки“[Fairy tales]; на немски език: „Патиланско царство“[Es grusst dein Bruder Ubermut], „Тримата братя и златната ябълка“[Die drei Bruder und der goldene Apfel], „Бърза работа“[Eile mit Weile], „Косе-Босе“[Das Wunderkastchen], „Баба Меца и Зайо Байо“ [Die Barenmutter und Freund Hase], „Дядо и ряпа“[Großvater und Rübe], „Момче и вятър“ [Der Junge und der Wind.] “Задави се Меца“; на сръбски език: „Неродена мома“ [Нерођена девојка], „Умно момиче“[Паметна девојка], „Родна стряха“ [Родна стреха], „Дяволчето с бяла опашка“ [Ђаволче с белим репом], „Голобратко”[Голобратко], „Куку и Мяу“[Куку и мјау];на хърватски език: „Умното овчарче“ [Pametno ovčarče], „Златната ябълка“ [Zlatna jabuka]; на словашки език: „Баба Меца и Зайо Байо“[Medvedica a Zajko-Bajko]; на чешки език: „Бърза работа“[Prace kvapna malo platna], „Баба Меца и Зайо Байо“ [Medvedica a Zajko-Bajko], “Патиланско царство“[Kralovstvi st’astnych Smolaru]; на унгарски език: [Macko anyo dajkat keres]; на турски език: „Приказно момиче“ [Peri kizi], „Приказка“ [Cipildak]; на френски език: „Баба Меца и Зайо Байо“[Mere Ourse et Compere le Lievre].
ЦЕЛИ НА КОНКУРСА:
УЧАСТНИЦИ: Студенти по илюстрация или сродни специалности в художествени академии в България и други европейски страни.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КОНКУРСНИТЕ РАБОТИ:
– Всеки участник може да представи до 3 творби (по произведение по избор);
– Илюстрациите се представят във формат 35/50 см. (хоризонтални или вертикални композиции);
– Техника – допускат се всички рисунъчни техники – акварел, темпера, гваш, акрил, графитни моливи, цветни тушове и мастила, дигитални изображения, колаж и др., без маслени бои;
– Материали – творбите трябва да бъдат изпълнени на картон с грамаж 220 – 300 гр., каширан картон или съответни принтове с резолюция 225 – 300 dpi.;
– Към всяка илюстрация на отделен лист да бъдат отпечатани следните данни на участника: Име и фамилия, държава, адрес, възраст, е-mail и тел. за контакти, наименование на илюстрацията, по кое произведение е, наименование на висшето учебно заведение и специалността, в която следва участникът;
– Участниците от България изпращат творбите си в оригинал или в съответни принтове и в електронен формат (Tagged Image File Format – *.tiff) на е-mail: rpetrova.bulgaria@gmail.com
– Поради затрудненията при изпращане на оригинални творби, участниците от чужбина изпращат творбите си само в електронен формат (Tagged Image File Format – *.tiff) на е-mail: rpetrova.bulgaria@gmail.com
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ:
– Съответствие на илюстрацията на литературния текст;
– Оригинално и талантливо пресъздаване на текста;
– Художествени постижения.
КРАЕН СРОК ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ТВОРБИТЕ: 10 април 2024г. /важи датата на изпращане/. Оригиналните работи да бъдат изпратени по куриер /или по пощата.
До 10 април 2025г. творбите на всички участници, придружени от посочените в изискванията данни, да бъдат изпратени и в електронен формат (Tagged Image File Format – *.tiff) на е-mail: rpetrova.bulgaria@gmail.com.
АДРЕС ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ТВОРБИТЕ /оригинали/:
РБългария, гр.Сливен
ул. ”Никола Карев” 1
РБ ”Сава Доброплодни”
ЗА КОНКУРСА „ИЗ ПРИКАЗНИЯ СВЯТ НА РАН БОСИЛЕК”
Росица Петрова-Василева /тел.+359886090712/
ЖУРИ: Журито ще бъде съставено от известни български илюстратори с председател проф. Виктор Паунов /НХА- София/.
ОБЯВЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ: Наградените участници ще бъдат уведомени от организаторите със съобщение на посочените от тях е-mail. Резултатите ще бъдат публикувани на интернет страницата на Националния фестивал на детската книга (http://childbookfest.iradeum.com и на http://reglibsliven.iradeum.com).
Творбите на участниците не се връщат. Те ще бъдат включени в изложба ”Из приказния свят на Ран Босилек”, която ще бъде открита на 12 май 2025г., в гр. Сливен, в рамките на програмата на XXVII Национален фестивал на детската книга-Сливен, 2025г.
Изложбата ще бъде представена и в други страни.
НАГРАДИ:
– I награда – грамота, пластика, парична награда от 1000 лв.
– II награда – грамота, парична награда от 800 лв.
– III награда – грамота, парична награда от 700 лв.
– Поощрения: грамота, предметни награди
За всички отличени участници от България и чужбина организаторите поемат пътни разходи, дневни разходи и нощувки в хотел на 11, 12 и 13 май 2025г. и включване в проявите на XXVII Национален фестивал на детската книга – Сливен, 2025г. За участниците от чужбина, в зависимост от транспортните връзки, организаторите могат да поемат още 1 нощувка.
За контакти: тел.044/622441; 0886090712;
e-mail: rpetrova.bulgaria@gmail.com